İşçi Alacakları Avukatı Neden Gereklidir?

İşçi alacakları avukatları işçi alacakları kanunlarını ve iş hukukunu kanunlar önünde en  iyi bilen uzmanlaşmış kişilerden oluşmaktadır.

İş hukukundaki kapsamlı mevzuata hakim avukatlar haklarınızı işverenden tahsil etme konusunda uzmandır.

Dolayısıyla iş hukuku kapsamında işçi alacaklarına yönelik kanunlar konusunda uzmanlaşmış avukatlar, halk arasında işçi alacakları avukatı şeklinde tanımlanmaktadır.

 

 

İşçinin Alacak veya Tazminat Talep Edebileceği Haller

Kıdem ve İhbar Tazminatına İlişkin Alacaklar

İlk olarak işverenin işçiye yasal bir gerekçe göstermeden iş akdini sonlandırması veya işçinin çalışma süresini tamamladıktan sonra işten kendi isteği ile ayrılması kıdem tazminatını doğuran sebeplerden biridir.

Kıdem tazminatı hakkını kazanmak için sadece işverenin iş akdini sonlandırması gerekmez. İşyerinde huzursuzluk, mesai ücretlerinin ödenmemesi, maaş ödemelerinin yapılmaması veya mobbing uygulamaları (işyerinde psikolojik baskı) gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak işten ayrılma durumlarında da işçinin kıdem tazminatı hakkı doğar.

Ayrıca iş sözleşmesinin, işveren tarafından yasal süre içerisinde işçiye haber vermeksizin sonlandırılması durumunda işçinin ihbar tazminatı hakkı doğacaktır.

İş Kazasında Tazminat Hakları

İş kazasında tazminat haklarınızı alamadıysanız bize ulaşarak alanında uzman avukatlarımıza ulaşabilirsiniz. “Ankara Hukuk” ” Ankara Hukuk Bürosu” olarak tüm davalarınızda yanınızdayız. İş kazalarında kıdem tazminatı için bize ulaşın.

Meslek Hastalığına İlişkin Tazminat Hakları

Yapılan işin işçide kalıcı bir sağlık problemi bırakması durumunda işçi, işverenden meslek hastalığına ilişkin tazminat talep edebilir. İşverenin uygun çalışma koşullarını sağlaması veya önleyici tedbirler alma yükümlülüğü mevcuttur.

Maaş ve Ücret Alacak Hakları

İşverenin, işçiye taahhüt edilen ücreti veya maaşı, zamanında ödeme yükümlülüğü vardır. Aksi durumlarda bir işçinin emeğinin karşılığı olan maaş veya ücreti talep etmesi son derece doğal bir haktır. Ayrıca işçinin maaş veya ücret alacağını talep etmesinden hariç, alacaklarının zamanında ödenmemesinden kaynaklanan maddi zararın tazmin edilmesi için yasal faiz ile beraber alacağını talep etme hakkı da vardır. Fakat bu ücret veya maaşı hak ettiğini belgeler nitelikteki veriler sunması koşulu vardır.

Kullandırılmayan İzin Alacaklarına İlişkin Haklar

İşveren tarafından kullandırılmayan yıllık izin, resmi tatil veya haftalık izin hakları, fazla mesai ücreti hakkına tabidir. İşçinin mesai ücretlerini talep etme hakkı her zaman vardır.

Ödenmeyen Fazla Mesai Ücretlerine İlişkin Alacak Hakları

İş durumuna göre fazla mesai yapan işçilerin mesai ücretleri hakkı bulunmaktadır. İşverenin bu ücretleri saatlik veya haftalık olarak ödeme zorunluluğundadır. İşverenin fazla mesai ücretini ödememesi veya yaptığı ödemeyi belgelendirmemesi durumunda işçinin bu ücreti yasal yollarla talep etme hakkı vardır.

Son Olarak;

Yukarıda belirttiğimiz bazı haklar, işletmelerin sözleşmelerinde bulunan bazı maddelere göre değişebilir. Genel olarak bahsettiğimiz haklar, iş hukuku kapsamında korumaya alınmış olsa da, farklı durumlarda farklı prosedürler izlenebilmektedir.  Bu sebeple işçi alacaklarına dair davaların, uzman bir ankara işçi alacakları avukatı ile yürütülmesinde fayda vardır.

Konu hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ankara Hukuk & Ankara Hukuk Bürosu – Avukat Danışmanlık bünyesinde bulunan, ankara iş hukuku alanında tecrübeli, işçi alacakları için uzmanlaşmış avukatlarımız size yardımcı olacaktır.

Faydalı Linkler ve Konu Detayı

author-avatar

Av. Gözde Güzin Kılınçer

1989 yılında Ankara'da dünyaya gelmiştir. Ted Zonguldak Koleji ve Amerika Michigan'da bulunan Columbia Central High School'dan yüksek onur ile mezun olan Gözde Güzin Erol Kılınçer , 2008 yılında ülkesine dönmüş ve Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2012 yılında mezun olmuştur. Gözde Güzin Erol Kılınçer , müvekkillerinin bireysel ve kurumsal hukuki danışmanlık ve avukatlık ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli sektörlerden uluslararası ve yerel düzeyde önemli deneyime sahiptir. Pazar lideri firmalara, inşaat, dış-ticaret, perakende, imalat, havacılık dâhil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çok çeşitli sektörlere stratejik tavsiyelerde bulunur. Türkiye'nin lider şirketlerine hizmet vermiş olan Gözde Güzin Erol Kılınçer gerçek kişi ve tüzel kişi müvekkillerine sayılanlarla sınırlı kalmaksızın; İnşaat Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, İş Hukuku, Sözleşme Yönetimi, Boşanma Hukuku, Miras Hukuku, İdare Hukuku, Ceza Hukuku, Tazminat Davaları alanlarında danışmanlık ve dava takip hizmetlerivermektedir. Avukat Gözde Güzin Erol Kılınçer 2013 yılından bu yana Ankara Barosuna kayıtlı olarak Avukatlık hayatına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.